[1] NOCNI ŁOWCY - CZYLI DARY ANIOŁA I POZOSTAŁE KSIĄŻKI CASSANDRY CLARE


 

✔  ŚWIAT NOCNYCH ŁOWCÓW

  

Z pewnością każdemu z nas ,,Dary Anioła'' obiły się o uszy. Jedna z najpopularniejszych serii młodzieżowych stanowi fundament wszystkich książek pani Clare, będąc równocześnie jej debiutem literackim. Zatem, na czym tak naprawdę polega fenomen Nocnych Łowców?
Zacznijmy od krótkiego zapoznania z fabułą:Dary Anioła -  Piętnastoletnia Clary Fray wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Simonem Lewis'em udaje się do klubu zwanego Pandemonium. Dziewczyna jest świadkiem sceny walki trzech uzbrojonych nastolatków, pokrytych tatuażami - rodzeństwa Aleca i Isabelle Lighwtoodów oraz ich przybranego brata Jace'a. Ku własnemu zaskoczeniu, Clary pozostaje jedyną osobą w pomieszczeniu, która potrafi ich zobaczyć. Niedługo potem jeden z napotkanych wcześniej Nocnych Łowców, odnajduje nastolatkę, wciągając ją w swój pełen tajemnic świat, dzięki któremu odkrywa, iż życie, jakie do tej pory wiodła, tak naprawdę nie ma zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.


Diabelskie Maszyny -  XIX wiek, Londyn. Szesnastoletnia Tessa Grey usiłuje odnaleźć starszego brata, lecz porwana przez Mroczne Siostry, wkrótce trafia do Instytutu prowadzonego przez Nocnych Łowców. Wraz z dwoma poznanymi przyjaciółmi - spokojnym, lecz skrywającym mroczny sekret James'em oraz sarkastycznym, miewającym ciągłe huśtawki nastroju Willem, musi stawić czoło niebezpiecznej intrydze, która zagrażać może nawet i całemu światu.


Mroczne Intrygi -  Seria, która jak do tej pory doczekała się zaledwie pierwszej części, opowiada o wydarzeniach rozgrywających się 5 lat po ostatnim tomie ,,Darów Anioła''. Nie chciałabym jednak bardziej przybliżać fabuły, gdyż równałoby się to chociażby z częściowym zdradzeniem ważnych elementów zakończenia finałowej części.Każdy z powyższych cyklów książkowych zawiera następujące tomy:
,,Dary Anioła'':                                                                            

1. ,,Miasto Kości''                                                                             
2. ,,Miasto Popiołów''                                                                    
3. ,,Miasto Szkła''                                                                           
4. ,,Miasto Upadłych Aniołów''
5. ,,Miasto Zagubionych Dusz''
6. ,,Miasto Niebiańskiego Ognia'',,Diabelskie Maszyny'': 

1. ,,Mechaniczny Anioł'' 
2. ,,Mechaniczny Książę'' 
3. ,,Mechaniczna Księżniczka'',,Mroczne Intrygi'':

1. ,,Pani Noc'' 
2. ,,Lord of Shadows'' (do tej pory nie znamy oficjalnego tytułu w polskiej wersji''
3. ( Trzecia część również jak na razie nie została podana)
Pozostałe dodatki:

1. ,,Kroniki Bane'a''
2. ,,Opowieści z Akademii Nocnych Łowców'' 
Widzimy zatem, iż historia, jaką Cassandra Clare zapoczątkowała, pisząc ,,Miasto Kości'', rozciągnęła się na bardzo dużą skalę. I tutaj wracając do głównego pytania, należy odpowiedzieć, za co pokochała ją tak wielka rzesza czytelników.
,,Chłopiec już nigdy więcej nie płakał i nigdy nie zapomniał tego, czego się nauczył: że kochać to niszczyć i że być kochanym, to zostać zniszczonym.''
Autorka przede wszystkim wyszła tutaj z całkowicie nową inicjatywą. Oprócz powszechnie nam znanych wampirów, wilkołaków czy czarowników, mamy oczywiście do czynienia ze wspomnianymi wcześniej Nocnymi Łowcami oraz innymi, niespotykanymi dotąd gatunkami nadnaturalnych stworzeń. Świat przedstawiony w powieści rządzi się swoimi prawami; już na samym początku utworu oczami wyobraźni widzimy fundamenty zarysowujące podstawowe zasady i kierunek, w jakim będzie toczyła się dalsza akcja. Oczywiście bez problemu da się tutaj wyodrębnić główny wątek, jak i jego bohaterów, jednak płaszczyzna, po której poruszają się wszystkie postacie, jest wielowymiarowa. Każdy mniej lub bardziej rozwinięty wątek z czasem nachodzi na siebie, krzyżując wzajemnie losy bohaterów. Według mnie, z punktu widzenia wszystkich części, podział na pierwszy i drugi plan dość szybko się zaciera. Obraz psychologiczny postaci, ich uczucia, emocje czy rodzące się w głowach myśli tworzą żywe sylwetki osób, wciągające nas coraz głębiej do rozgrywanych wydarzeń.


Przezabawne dialogi oraz sarkastyczne teksty rzucane przy każdej okazji są tak naturalne i tak zgrabnie wplecione w rozmowę, przez co toczy się ona jeszcze szybciej i lżej niż nam się wydaje. Brak zbędnych, często nużących opisów, akcja, która nie daje chwili wytchnienia i wciąż zaskakuje czymś nowym oraz co najważniejsze, całkowita spójność tekstu.
Wielu ludzi nadmienia, iż dopatrzyli się kilku niedomówień i nie wszystko trzyma się kupy, ale od siebie z czystym sumieniem się z tym nie zgodzę. Jestem dość wyczulona na tym punkcie, więc specjalnie z mamą, która także przebrnęła przez 3 pierwsze tomy, wiele razy wracałyśmy do poprzednich wydarzeń, aby sprawdzić, czy rzeczywiście autorce coś umknęło. Jakże mogłyśmy się zdziwić, gdy okazało się, że rzeczywiście wcześniej czy później wszystko zostało dokładnie wyłożone i wytłumaczone. Osobiście jestem pełna podziwu dla pani Clare, która zważając na fakt, iż wszystkie napisane przez nią książki są bardzo ściśle ze sobą powiązane, tym samym uzupełniając brakujące fragmenty, nie pogubiła się ani w chronologii ani w najmniejszych detalach całej historii. 

,,Świat nie jest wcale podzielony na zwyczajnych i wyjątkowych. Każdy ma w sobie potencjał i może się taki stać. Jeśli tylko masz duszę i wolną wolę, możesz być wszystkim, robić wszystko, wybierać wszystko.''

Przepiękne cytaty uwzględniające ważne wartości życiowe, które znajdują odwołanie w prawdziwym świecie, dowodzą temu, iż nawet literatura fantasy może nieść przesłanie dla swoich odbiorców.  
Chciałam tutaj również nadmienić, iż osobiście moim faworytem spośród wszystkich bohaterów pozostaje Magnus, co jest równoznaczne z moją ogromną (to chyba nawet za małe słowo) sympatią do Maleca ♥ 


Pamiętam, gdy sama pierwszy raz sięgnęłam po ,,Miasto Kości''. Książkę czytałam dość długo jak na mnie i choć przyznałam, że bardzo mi się spodobała, zadziwiająco spory czas zwlekałam z wzięciem się za kolejny tom. Dopiero po ,,Mieście Popiołów'' zachwycona zamawiałam i czytałam następne części w rekordowym tempie. Tak więc, jeśli mogłabym cokolwiek poradzić osobom, które utknęły w trakcie którejś z części i nie wiedzą, czy warto dalej poświęcać swój czas, powiem, że poczekajcie po prostu do ,,Miasta Szkła'' lub ,,Miasta Niebańskiego Ognia'', a nie pożałujecie swojej decyzji. ,,Dary Anioła'' są pierwszą serią, jaką poleciłabym każdej jednej osobie, bez względu na to czy lubi ona fantastykę czy też nie. Może nie każdy da się wciągnąć w świat Nocnych Łowców tak mocno jak ja, lecz większość z Was wyrobi sobie o serii pozytywne zdanie. Ja tymczasem pozostaje wierną fanką twórczości Cassandry Clare i z niecierpliwością wyczekuję jej kolejnych odsłon!
,,Nie ma rzeczy ważniejszej od miłości. I nie ma wyższego od niej prawa.''
Fani Nocnych Łowców!
Zostawcie ślad w komentarzu, aby pokazać, ile nas jest 
 

3 komentarze:

 1. Aaaaaa Cassie <333 Super zaczęcie bloga :D Cudowny post ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję Ci bardzo za miłe słowa! ^^ :*

   Usuń
 2. Jezusie, a co to moje piękne oczy widzą?
  Idę umrzeć. Szczęśliwa.

  OdpowiedzUsuń

Najchętniej Odwiedzane Posty

SZUKAJ

WYŚWIETLENIA