[11] ,,PIERWSZYCH PIĘTNAŚCIE ŻYWOTÓW HARRY'EGO AUGUSTA'' - RECENZJA

 

۩  HARRY AUGUST

 

,,Przeszłość to przeszłość. Żyjesz teraz. Tylko to ma znaczenie. Musisz pamiętać, bo taki jesteś, ale skoro taki jesteś, nigdy, przenigdy nie wolno ci żałować. Kto żałuje przeszłości, żałuje własnej duszy.'' 
,,Piszę to dla ciebie.
Mój wrogu.
Mój przyjacielu.
Wiesz - musisz już wiedzieć.
Przegrałeś.''

 Z pewnością każdy z nas zastanawiał się, jak potoczyłoby się nasze życie, gdybyśmy mogli przeżyć je na nowo. Czy nasze wybory znacznie różniłyby się od tych podjętych pierwotnie? Czy zatrzymując zdobytą wcześniej wiedzę, spożytkowalibyśmy ją należycie? Stajemy przed koniecznością odpowiedzi na pytanie:

Rozum - potęga, czy pycha prowadząca do klęski?

Harry August należy do pokolenia ouroboranów czy raczej kalaczakrów. Od ludzi linearnych, których okres życia kończy się po śmierci, różni go odradzanie się na nowo zawsze w tym samym miejscu i czasie w chwili swojego zgonu. Po trzech latach wczesnego dzieciństwa pamięta wszystkie szczegóły z poprzedniego żywota.
  
"Jestem obdarzony pamięcią absolutną. Pamiętam wszystko. Musisz to wiedzieć, jeśli chcesz zrozumieć decyzje, jakie zamierzałem podjąć.''

Mogłoby się wydawać, iż książka Claire North zalicza się do gatunku science-fiction. A i owszem główna tematyka utworu zmierza prawdopodobnie w owym kierunku, jednak nic bardziej mylnego. Jest to połączenie powieści obyczajowej, zawierającej wiele informacji naukowych oraz historycznych, głęboko filozoficznej, w której pojawia się wątek kryminalny, czarny humor, a także szczypta fantastyki, stanowiącej fundament całej historii. Mamy tutaj narrację pierwszoosobową, która pozwala nam mocniej zżyć się z bohaterem, czując, że adresuje słowa bezpośrednio do nas.


 

,,Świat się kończy. Wiadomość z przyszłości pokonała tysiąclecie, przekazywana z pokolenia na pokolenie między dziećmi a dorosłymi. Świat się kończy i nie możemy temu zapobiec. Teraz wszystko zależy od ciebie.''

Przez osiemdziesiąt dwa rozdziały obserwujemy podróż Harry'ego, który usiłuje nie dopuścić do tragedii, do jakiej zmierzają działania tutejszego czarnego charakteru. Widzimy złą jak i piękną stronę ich relacji. Dobre czy mniej właściwe zachowania zacierają się gdzieś po drodze, nakazując nam dojść do wniosku, że czasami po prostu dobrzy ludzie podejmują nieodpowiednie decyzje. Na początku możemy łatwo pogubić się w wirze wydarzeń, ponieważ każdy rozdział rozpoczyna się innym okresem z życia Augusta. Nie wszystko zostało ujęte w sposób dosłowny, zmuszając tym samym czytelnika do ruszenia głową i niejednokrotnie głębokiego skupienia nad treścią. 
Wiele razy byłam zmuszona odłożyć książkę, by sięgnąć po nią dopiero po krótkiej przerwie. Nie chodzi o to, że ciężko się ją czyta, lecz fabuła momentami staje się zagmatwana do tego stopnia, że w połączeniu z mnóstwem wewnętrznych przemyśleń głównego bohatera, musimy znaleźć czas na zastanowienie się nad nią. W przeciwnym razie skończymy tę powieść prawdopodobnie nie rozumiejąc sensu jej historii. Końcówka jest równocześnie przewidywalna i zaskakująca, gdyż zostawia pewien niedosyt. W tym przypadku w znaczeniu pozytywnym, ponieważ mimo znajomości finału książki, po raz kolejny autorka stawia przed nami możliwość własnej interpretacji wydarzeń.
 Osoba szukająca porywającego utworu scinece-fiction lub fantasty będzie w tym przypadku mocno zawiedziona. Także czytelnicy nie lubiący bardziej skomplikowanych tytułów, opierających się na filozoficznych kwestiach egzystencjalnych, nie znajdą tu niczego dla siebie. Tym razem nie chciałabym mówić 'polecam' z tego powodu, że nie jest to książka dla wszystkich. Osobiście jestem bardzo przychylnie nastawiona do ,,Pierwszych Piętnastu Żywotów...'', a wręcz uważam, iż pani North świetnie poradziła sobie z typ typem powieści. Z pewnością nietuzinkowa i intrygująca do ostatniej strony.

,,Doktorze August, najgorsza jest samotność w tłumie. Człowiek może kiwać głową, uśmiechać się, normalnie rozmawiać z innymi, ale udawanie sprawia, że jego dusza coraz bardziej oddala się od ludzi.'' 
 Ocena -  8/10
    ❤

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Najchętniej Odwiedzane Posty

SZUKAJ

WYŚWIETLENIA